Skip to content

192 1st St

Newark, NJ 07107

Built 1910

Last Sale Price
$397,000
Last Sale Date
May 3, 2024

Property Information

Block1912
Lot45
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,330
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,400
11%
Improvement Value:$150,900
89%
Total Assessment$169,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,438+2.0%
2024$6,312-0.2%
2023$6,322-1.7%
2022$6,433+1.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$397,000

To:

Sq Ft4,330DeedBook 20240, Page 25787

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 6371, Page 690

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 5694, Page 390

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 5528, Page 466

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 5203, Page 694

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 4994, Page 105

Property Built

Built

Year Built: 1910