Skip to content

210 6th Ave W

Newark, NJ 07107

Built 1917

Last Sale Price
$710,000
Last Sale Date
Jun 24, 2024

Property Information

Block1914
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,152
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,800
9%
Improvement Value:$178,600
91%
Total Assessment$196,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,469+2.0%
2024$7,322-0.2%
2023$7,334-1.7%
2022$7,463+23.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$710,000

To:

Sq Ft4,152DeedBook 20240, Page 44592

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft4,152DeedBook 20190, Page 14648Recorded2/15/2019

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 12407, Page 4549

Property Sale

Sale
$12,000
DeedBook 4582, Page 24

Property Built

Built

Year Built: 1917