Skip to content

242 6th Ave WNewark, NJ 07107

Built 1890

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jan 9, 2019

Property Information

Block1916
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class27
Description6SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage874
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,800
16%
Improvement Value:$88,300
84%
Total Assessment$105,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,997+2.0%
2024$3,918-0.2%
2023$3,924-1.7%
2022$3,994+82.8%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft1,530DeedBook 20190, Page 13338

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 12257, Page 714

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 12008, Page 4212

Property Sale

Sale
$57,111
DeedBook 5977, Page 515

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5696, Page 229

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 5622, Page 229

Property Built

Built

Year Built: 1890