Skip to content

238 6th Ave W

Newark, NJ 07107

Built 1897

Last Sale Price
$361,000
Last Sale Date
Jul 29, 2022

Property Information

Block1916
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description2.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,764
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,800
16%
Improvement Value:$91,200
84%
Total Assessment$109,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,145+2.0%
2024$4,064-0.2%
2023$4,070-1.7%
2022$4,142+1.0%
Property History
Sales8

Property Sale

Sale
$361,000

To:

Sq Ft1,764DeedBook 20220, Page 75560

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,540DeedBook 20161, Page 7834Recorded12/15/2016

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft1,540DeedBook 20150, Page 93560Recorded12/7/2015

Property Sale

Sale
$22,500

From:

To:

Sq Ft1,540DeedBook 12534, Page 2136Recorded1/15/2015

Property Sale

Sale
$381,966

From:

To:

Sq Ft1,540DeedBook 12507, Page 9931Recorded8/5/2014

Property Sale

Sale
$134,930
DeedBook 6127, Page 448

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5696, Page 227

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 5622, Page 225

Property Built

Built

Year Built: 1897