Skip to content

234-236 6th Ave W

Newark, NJ 07107

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 23, 2022

Property Information

Block1916
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class10
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage209
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,000
7%
Improvement Value:$756,300
93%
Total Assessment$816,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,044+2.0%
2024$30,432-0.2%
2023$30,481-15.5%
2022$36,092+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,045,000

From:

To:

DeedBook 20150, Page 73809Recorded9/28/2015

Property Sale

Sale
$950,000
DeedBook 6331, Page 220