Skip to content

177 Roseville Ave

Newark, NJ 07107

Built 1890

Last Sale Date
Jul 23, 2001

Property Information

Block1918
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class43
Description2.5SF3UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,312
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,300
15%
Improvement Value:$149,400
85%
Total Assessment$176,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,720+2.0%
2024$6,587-0.2%
2023$6,598-1.7%
2022$6,715+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$18,000
DeedBook 5420, Page 221

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 4928, Page 84

Property Built

Built

Year Built: 1890