Skip to content

367-371 5th St

Newark, NJ 07107

Built 1900
Industrial

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
May 16, 2007

Property Information

Block1933
Lot59
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class10
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,128
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$142,800
50%
Improvement Value:$143,200
50%
Total Assessment$286,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,877+2.0%
2024$10,662-35.4%
2023$16,493-1.7%
2022$16,785+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900