Skip to content

362 N 6th St

Newark, NJ 07107

Built 2003

Last Sale Price
$563,000
Last Sale Date
Jan 13, 2021

Property Information

Block1935
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class47
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,990
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,500
8%
Improvement Value:$306,700
92%
Total Assessment$334,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,710+2.0%
2024$12,459+60.0%
2023$7,789-1.7%
2022$7,927+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$563,000

To:

Sq Ft3,990DeedBook 20220, Page 6107

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 12095, Page 7297

Property Sale

Sale
$465,000
DeedBook 6264, Page 953

Property Sale

Sale
$374,000
DeedBook 6102, Page 170

Property Built

Built

Year Built: 2003