Skip to content

346-348 N 6th St

Newark, NJ 07107

Built 1932

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block1935
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class43
Description2SB4UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,448
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,800
21%
Improvement Value:$124,800
79%
Total Assessment$158,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,032+2.0%
2024$5,913-0.2%
2023$5,922-1.7%
2022$6,027+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$39,000
DeedBook 4835, Page 849

Property Built

Built

Year Built: 1932