Skip to content

157 N 12th St

Newark, NJ 07107

Built 1917

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Jan 28, 2021

Property Information

Block1939
Lot46
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class47
Description2.5SS
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,992
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,500
11%
Improvement Value:$222,600
89%
Total Assessment$250,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,511+2.0%
2024$9,324+41.6%
2023$6,583+30.2%
2022$5,058+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000

To:

Sq Ft2,992DeedBook 20210, Page 25056

Property Sale

Sale
$198,000
DeedBook 6130, Page 820

Property Sale

Sale
$63,500
DeedBook 5934, Page 779

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5574, Page 288

Property Sale

Sale
$6,100
DeedBook 4910, Page 765

Property Built

Built

Year Built: 1917