Skip to content

359-361 N 11th St

Newark, NJ 07107

Built 1925

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jul 27, 2018

Property Information

Block1964
Lot36
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,690
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,800
24%
Improvement Value:$153,900
76%
Total Assessment$201,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,671+2.0%
2024$7,519-0.2%
2023$7,531-1.7%
2022$7,665+13.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$320,000

To:

Sq Ft1,690DeedBook 20180, Page 66755

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5552, Page 943

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook 4889, Page 815

Property Built

Built

Year Built: 1925