Skip to content

174 N 12th St

Newark, NJ 07107

Commercial

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Oct 27, 2020

Property Information

Block1940
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,500
79%
Improvement Value:$8,100
21%
Total Assessment$38,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,468+2.0%
2024$1,439-0.2%
2023$1,441-1.7%
2022$1,467+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

To:

DeedBook 20210, Page 6083

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 5927, Page 235

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 5663, Page 152

Property Sale

Sale
$14,000
DeedBook 4730, Page 65