Skip to content

197 N 13th St

Newark, NJ 07107

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 21, 2024

Property Information

Block1940
Lot51
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,800
100%
Improvement Value:$100
0%
Total Assessment$28,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,099+2.0%
2024$1,077-0.2%
2023$1,079-1.7%
2022$1,098+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$850,000
DeedBook 20130, Page 81834

Property Sale

Sale
$27,000
DeedBook 5269, Page 320

Property Sale

Sale
$27,000
DeedBook 4696, Page 302