Skip to content

166 N 12th St

Newark, NJ 07107

Built 1920

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Jun 7, 2022

Property Information

Block1940
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class45
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,545
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,800
8%
Improvement Value:$347,700
92%
Total Assessment$376,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,318+2.0%
2024$14,036+60.0%
2023$8,775-1.7%
2022$8,930+21.1%
Property History

Property Sale

Sale
$590,000

To:

Sq Ft4,545DeedBook 20220, Page 61588

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft3,449DeedBook 20190, Page 3972Recorded1/15/2019

Property Sale

Sale
$58,830

From:

To:

Sq Ft3,449DeedBook 20170, Page 8595Recorded1/30/2017

Property Built

Built

Year Built: 1920