Skip to content

159-189 N 13th St

Newark, NJ 07107

Built 1897
Vacant Land

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Aug 15, 2016

Property Information

Block1940
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.86

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$524,700
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$524,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,954+2.0%
2024$19,561-0.2%
2023$19,592-1.7%
2022$19,939+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$850,000

To:

DeedBook 20160, Page 81834

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 4564, Page 947

Property Built

Built

Year Built: 1897