Skip to content

203-205 N 13th

Newark, NJ 07107

Built 1922

Last Sale Price
$206,500
Last Sale Date
Mar 22, 2006

Property Information

Block1940
Lot54
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,000
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,800
18%
Improvement Value:$128,800
82%
Total Assessment$157,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,994+2.0%
2024$5,875-0.2%
2023$5,885-1.7%
2022$5,989+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$206,500

To:

Sq Ft4,000DeedBook 6315, Page 762

Property Sale

Sale
$21,000
DeedBook 4758, Page 996

Property Built

Built

Year Built: 1922