Skip to content

301 N 11th St

Newark, NJ 07107

Built 1932

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Feb 24, 2017

Property Information

Block1958
Lot41
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,701
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,800
29%
Improvement Value:$119,400
71%
Total Assessment$168,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,397+2.0%
2024$6,271-0.2%
2023$6,281-1.7%
2022$6,392+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

To:

Sq Ft1,452DeedBook 20170, Page 18392

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 5762, Page 716

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5396, Page 771

Property Sale

Sale
$102,500
DeedBook 5248, Page 770

Property Built

Built

Year Built: 1932