Skip to content

87 Peck Ave

Newark, NJ 07107

Built 1925

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Jan 30, 2018

Property Information

Block1966
Lot44
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,680
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,600
23%
Improvement Value:$155,200
77%
Total Assessment$200,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,636+2.0%
2024$7,486-0.2%
2023$7,498-1.7%
2022$7,630+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft2,856DeedBook 20180, Page 9256

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4973, Page 468

Property Built

Built

Year Built: 1925