Skip to content

329 N 11th St

Newark, NJ 07107

Built 1930

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jul 31, 2023

Property Information

Block1958
Lot54
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,512
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,000
33%
Improvement Value:$95,300
67%
Total Assessment$142,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,412+2.0%
2024$5,305-0.2%
2023$5,313-1.7%
2022$5,407+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft1,512DeedBook 20230, Page 47839

Property Sale

Sale
$123,000

From:

To:

Sq Ft1,512DeedBook 12523, Page 143Recorded11/5/2014

Property Sale

Sale
$78,000

From:

To:

Sq Ft1,512DeedBook 12498, Page 2469Recorded6/4/2014

Property Sale

Sale
$30,500
DeedBook 4526, Page 1060

Property Built

Built

Year Built: 1930