Skip to content

335 N 11th St

Newark, NJ 07107

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 20, 1998

Property Information

Block1958
Lot57
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
DescriptionSSF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,754
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,500
26%
Improvement Value:$136,000
74%
Total Assessment$183,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,979+2.0%
2024$6,841-0.2%
2023$6,852-1.7%
2022$6,973+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5082, Page 621

Property Sale

Sale
$137,500
DeedBook 5004, Page 43

Property Built

Built

Year Built: 1928