Skip to content

345 N 7th St

Newark, NJ 07107

Built 1922

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 27, 2023

Property Information

Block1935
Lot62
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class43
Description2.5 SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,559
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,000
17%
Improvement Value:$127,700
83%
Total Assessment$154,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,883+2.0%
2024$5,767-0.2%
2023$5,777-1.7%
2022$5,879+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 6059, Page 671

Property Built

Built

Year Built: 1922