Skip to content

347-349 N 12th St

Newark, NJ 07107

Built 1925

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Aug 30, 2018

Property Information

Block1963
Lot44
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,024
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,800
24%
Improvement Value:$152,100
76%
Total Assessment$199,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,602+2.0%
2024$7,452-0.2%
2023$7,464-1.7%
2022$7,596+20.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft2,024DeedBook 20180, Page 78029

Property Built

Built

Year Built: 1925