Skip to content

92 N 10th St

Newark, NJ 07107

Built 1925

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Mar 21, 1994

Property Information

Block1964
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,166
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,000
25%
Improvement Value:$141,900
75%
Total Assessment$189,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,222+2.0%
2024$7,079-0.2%
2023$7,091-1.7%
2022$7,216+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

To:

Sq Ft3,166DeedBook 5302, Page 547

Property Sale

Sale
$28,500
DeedBook 4641, Page 662

Property Built

Built

Year Built: 1925