Skip to content

84 N 10th St

Newark, NJ 07107

Built 1925

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Jul 11, 2003

Property Information

Block1964
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,440
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,000
22%
Improvement Value:$168,100
78%
Total Assessment$215,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,180+2.0%
2024$8,019-0.2%
2023$8,032-1.7%
2022$8,174+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

To:

Sq Ft4,440DeedBook 5999, Page 895

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5188, Page 367

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 5065, Page 179

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 4825, Page 388

Property Built

Built

Year Built: 1925