Skip to content

30 Wilson Ave

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$479,900
Last Sale Date
Aug 30, 2013

Property Information

Block1981
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
45%
Improvement Value:$221,000
55%
Total Assessment$401,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,250+2.0%
2024$14,949-0.2%
2023$14,973-10.4%
2022$16,720+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$479,900

To:

DeedBook 12458, Page 1991

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 12410, Page 448

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 4467, Page 279