Skip to content

34 Wilson AveNewark, NJ 07105

Built 1902

Last Sale Price
$15,000
Last Sale Date
Aug 6, 1979

Property Information

Block1981
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,974
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,500
22%
Improvement Value:$171,200
78%
Total Assessment$220,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,393+2.0%
2024$8,228-0.2%
2023$8,241-1.7%
2022$8,387+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$15,000

To:

Sq Ft4,974DeedBook 4650, Page 559

Property Built

Built

Year Built: 1902