Skip to content

353 Lafayette St

Newark, NJ 07105

Built 1900

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
May 30, 2002

Property Information

Block1982
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class43
Description2.5S.F.
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,818
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,300
31%
Improvement Value:$158,300
69%
Total Assessment$229,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,732+2.0%
2024$8,559-0.2%
2023$8,573-1.7%
2022$8,725+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft3,818DeedBook 5892, Page 464

Property Built

Built

Year Built: 1900