Skip to content

37 Darcy St

Newark, NJ 07105

Built 1910

Last Sale Price
$251,500
Last Sale Date
Nov 24, 1999

Property Information

Block2076
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,750
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,500
33%
Improvement Value:$134,400
67%
Total Assessment$201,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,678+2.0%
2024$7,527-0.2%
2023$7,539-1.7%
2022$7,672+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$251,500

To:

Sq Ft3,750DeedBook 5661, Page 320

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 5479, Page 871

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 4546, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 1910