Skip to content

399 Walnut St

Newark, NJ 07105

Built 1897

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Jul 26, 2022

Property Information

Block985
Lot68
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,139
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,000
34%
Improvement Value:$123,500
66%
Total Assessment$188,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,169+2.0%
2024$7,027-0.2%
2023$7,039-1.7%
2022$7,163+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

To:

Sq Ft2,139DeedBook 20220, Page 71148

Property Sale

Sale
$63,000
DeedBook 4662, Page 838

Property Built

Built

Year Built: 1897