Skip to content

151-153 Van Buren St

Newark, NJ 07105

Built 1890

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Apr 30, 2023

Property Information

Block1984
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class43
Description2S.F.
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,466
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,200
36%
Improvement Value:$127,200
64%
Total Assessment$199,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,583+2.0%
2024$7,434-0.2%
2023$7,446-1.7%
2022$7,577+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$650,000

To:

Sq Ft3,466DeedBook 20230, Page 32554

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4883, Page 428

Property Built

Built

Year Built: 1890