Skip to content

174 Ferry St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Sep 19, 2000

Property Information

Block1991
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class---
Description3S.F.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage844
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$187,500
31%
Improvement Value:$408,400
69%
Total Assessment$595,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,662+2.0%
2024$22,215-0.2%
2023$22,251-12.3%
2022$25,384+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft844DeedBook 5723, Page 458