Skip to content

168 Ferry St

Passaic, NJ 07055

Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 20, 2017

Property Information

Block1991
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class10
Description3S.F.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
40%
Improvement Value:$315,000
60%
Total Assessment$525,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,179+2.0%
2024$22,722-0.2%
2023$22,759-11.9%
2022$25,840-5.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,255,000
DeedBook 12098, Page 2453