Skip to content

98 Bruen St

Newark, NJ 07105

Built 2002

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 31, 2023

Property Information

Block200
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,940
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,200
31%
Improvement Value:$129,200
69%
Total Assessment$188,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,165+2.0%
2024$7,024-0.2%
2023$7,035-1.7%
2022$7,159+1.0%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 5044, Page 342