Skip to content

43 Fillmore St

Newark, NJ 07105

Built 1900

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Feb 28, 2006

Property Information

Block2011
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page54

Building Details

Building Class43
Description2S.F.
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,770
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,300
31%
Improvement Value:$125,200
69%
Total Assessment$181,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,902+2.0%
2024$6,766-0.2%
2023$6,777-1.7%
2022$6,897+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000

To:

Sq Ft3,770DeedBook 6308, Page 674

Property Sale

Sale
$48,500
DeedBook 5260, Page 913

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 4734, Page 330

Property Built

Built

Year Built: 1900