Skip to content

30-34 Somme St

Newark, NJ 07105

Built 1900

Last Sale Price
$42,000
Last Sale Date
Sep 14, 1973

Property Information

Block2011
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page54

Building Details

Building Class43
Description2S.F.
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,768
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$104,700
43%
Improvement Value:$137,000
57%
Total Assessment$241,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,192+2.0%
2024$9,011-0.2%
2023$9,025-1.7%
2022$9,185+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$42,000

To:

Sq Ft5,768DeedBook 4456, Page 242

Property Built

Built

Year Built: 1900