Skip to content

44 Mott StNewark, NJ 07105

Built 1900

Last Sale Price
$304,000
Last Sale Date
May 15, 2002

Property Information

Block2020
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page54

Building Details

Building Class43
Description2S.F.
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,588
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,000
33%
Improvement Value:$143,100
67%
Total Assessment$213,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,104+2.0%
2024$7,944-0.2%
2023$7,957-1.7%
2022$8,098+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$304,000

To:

Sq Ft2,588DeedBook 5889, Page 205

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 5133, Page 841

Property Built

Built

Year Built: 1900