Skip to content

58 Vincent St

Newark, NJ 07105

Built 1908

Last Sale Price
$315,900
Last Sale Date
Jul 1, 2007

Property Information

Block2395
Lot65
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page80

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,596
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,900
35%
Improvement Value:$111,200
65%
Total Assessment$172,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,545+2.0%
2024$6,416-0.2%
2023$6,426-1.7%
2022$6,540+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$315,900

To:

Sq Ft2,596DeedBook 12077, Page 6659

Property Sale

Sale
$369,900
DeedBook 6050, Page 836

Property Sale

Sale
$291,500
DeedBook 5975, Page 187

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5681, Page 206

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5076, Page 92

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 4634, Page 937

Property Built

Built

Year Built: 1908