Skip to content

57-59 Kossuth St

Newark, NJ 07105

Apartment

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Jan 26, 2007

Property Information

Block2071
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page119

Building Details

Building Class---
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$140,000
39%
Improvement Value:$223,000
61%
Total Assessment$363,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,805+2.0%
2024$13,533-0.2%
2023$13,554-1.7%
2022$13,794+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$800,000

To:

DeedBook 12032, Page 9821