Skip to content

81-83 Kossuth St

Newark, NJ 07105

Built 1920

Last Sale Price
$5,500
Last Sale Date
Sep 27, 1976

Property Information

Block2071
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page119

Building Details

Building Class43
Description3SF7UG 2BLDGS
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,274
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$83,100
22%
Improvement Value:$297,000
78%
Total Assessment$380,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,455+2.0%
2024$14,170-0.2%
2023$14,193-1.7%
2022$14,444+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$5,500

To:

Sq Ft4,274DeedBook 4548, Page 571

Property Built

Built

Year Built: 1920