Skip to content

71 Kossuth St

Newark, NJ 07105

Built 1902

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Sep 27, 2023

Property Information

Block2071
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page119

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage5,316
Acreage1009.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$77,400
37%
Improvement Value:$304,700
145%
Total Assessment$209,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,967+2.0%
2024$7,810-0.2%
2023$7,823-1.7%
2022$7,961+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000

To:

Sq Ft5,316DeedBook 20230, Page 64821

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 6040, Page 621

Property Built

Built

Year Built: 1902