Skip to content

61-63 Kossuth St

Newark, NJ 07105

Built 1900

Last Sale Price
$91,000
Last Sale Date
Jun 21, 1982

Property Information

Block2071
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page119

Building Details

Building Class43
Description2.5SF3UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,352
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$87,500
36%
Improvement Value:$157,800
64%
Total Assessment$245,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,329+2.0%
2024$9,145-0.2%
2023$9,160-1.7%
2022$9,321+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$91,000

To:

Sq Ft4,352DeedBook 4754, Page 502

Property Built

Built

Year Built: 1900