Skip to content

69- Marne St

Newark, NJ 07105

Built 1890

Last Sale Price
$323,000
Last Sale Date
Mar 18, 2020

Property Information

Block2074
Lot63
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class47
Description2SF.
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,330
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,000
30%
Improvement Value:$163,000
70%
Total Assessment$233,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,861+2.0%
2024$8,686-15.0%
2023$10,220+84.6%
2022$5,537+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$323,000

To:

Sq Ft1,330DeedBook 20200, Page 50251

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 6232, Page 545

Property Sale

Sale
$44,000
DeedBook 4780, Page 349

Property Built

Built

Year Built: 1890