Skip to content

42 Komorn St

Newark, NJ 07105

Built 1882

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Nov 14, 2006

Property Information

Block2077
Lot58
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,332
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,000
41%
Improvement Value:$100,700
59%
Total Assessment$170,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,492+2.0%
2024$6,364-0.2%
2023$6,374-1.7%
2022$6,487+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

To:

Sq Ft1,332DeedBook 12001, Page 3437

Property Sale

Sale
$197,500
DeedBook 6245, Page 702

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook 5176, Page 229

Property Sale

Sale
$22,000
DeedBook 4481, Page 1001

Property Built

Built

Year Built: 1882