Skip to content

69 Marne St

Newark, NJ 07105

Built 1900

Last Sale Price
$26,600
Last Sale Date
Aug 10, 1979

Property Information

Block2074
Lot64
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,178
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,000
41%
Improvement Value:$98,700
59%
Total Assessment$168,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,166+2.1%
2024$6,039-0.2%
2023$6,049-1.8%
2022$6,161+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$26,600

To:

Sq Ft2,178DeedBook 4651, Page 487

Property Built

Built

Year Built: 1900