Skip to content

78 Marne St

Newark, NJ 07105

Built 1900

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Aug 16, 2022

Property Information

Block2075
Lot61
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,272
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,000
41%
Improvement Value:$100,400
59%
Total Assessment$170,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,480+2.0%
2024$6,353-0.2%
2023$6,363-1.7%
2022$6,475+1.0%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$440,000

To:

Sq Ft2,272DeedBook 20220, Page 77289

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 12253, Page 4647

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 12219, Page 1978

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 12021, Page 5693

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 6240, Page 773

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5967, Page 804

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5842, Page 316

Property Built

Built

Year Built: 1900