Skip to content

118 Clifford St

Newark, NJ 07105

Built 1897

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Aug 17, 2025

Property Information

Block972
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page101

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,296
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,900
40%
Improvement Value:$97,300
60%
Total Assessment$163,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,207+2.0%
2024$6,084-0.2%
2023$6,094-1.7%
2022$6,202+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$425,000

To:

Sq Ft1,296DeedBook 20250, Page 52022

Property Sale

Sale
$235,000

To:

Sq Ft1,296DeedBook 6165, Page 179

Property Built

Built

Year Built: 1897