Skip to content

55 Darcy St

Newark, NJ 07105

Built 1910

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Apr 24, 2006

Property Information

Block2076
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,218
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,400
28%
Improvement Value:$163,500
72%
Total Assessment$227,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,667+2.0%
2024$8,496-0.2%
2023$8,510-1.7%
2022$8,660+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft4,218DeedBook 6332, Page 62

Property Built

Built

Year Built: 1910