Skip to content

34 Marne St

Newark, NJ 07105

Built 1910

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Nov 5, 2020

Property Information

Block2076
Lot40
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,934
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
38%
Improvement Value:$121,200
62%
Total Assessment$196,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,461-40.2%
2024$12,485+70.4%
2023$7,326-1.7%
2022$7,456+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

To:

Sq Ft2,934DeedBook 20201, Page 9768

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft2,136DeedBook 20201, Page 9768Recorded11/5/2020

Property Sale

Sale
$47,000
DeedBook 4710, Page 294

Property Built

Built

Year Built: 1910