Skip to content

26 Komorn St

Newark, NJ 07105

Built 2017

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 6, 2021

Property Information

Block2077
Lot49
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,070
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,000
20%
Improvement Value:$281,300
80%
Total Assessment$351,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,360+2.0%
2024$13,096-0.2%
2023$13,118-1.7%
2022$13,349+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft3,070DeedBook 20180, Page 11482Recorded2/7/2018

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 12366, Page 5996

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 5017, Page 314