Skip to content

30 Komorn St

Newark, NJ 07105

Built 1887

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
May 17, 2021

Property Information

Block2077
Lot60
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,874
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,000
38%
Improvement Value:$113,400
62%
Total Assessment$183,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,975+2.0%
2024$6,837-0.2%
2023$6,848-1.7%
2022$6,969+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft2,874DeedBook 20210, Page 67169

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 4790, Page 365

Property Built

Built

Year Built: 1887